Σπουδαία νίκη για την Αλεξανδρούπολη FC, 3-1 το Διδυμότειχο

Σπουδαία νίκη για την Αλεξανδρούπολη FC την Μ.Τετάρτη (28/04) στο Γήπεδο Φώτης Κοσμάς, που επικράτησε με 3-1 της ΑΕ Διδυμοτείχου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Υπό το βλέμμα του Δημάρχου Γ. Ζαμπούκη και του αντιδημάρχου Θ. Βουρδόλη, η ομάδα του Νίκου Ουσταμπασίδη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο 2ο ημίχρονο, κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να κάνει γερό βήμα για την παραμονή στη κατηγορία.

panigyrismos2

Στο πρώτο ημίχρονο ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο δεν παρακολούθησε καλό ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρά και με την Αλεξανδρούπολη να ελέγχει τη μπάλα περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Μοναδική ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Ρουμπιέ από πλάγια θέση, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Διδυμοτείχου, Κυριακίδης.

panigyrismos3

Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν συνέφερε καμία από τις δύο ομάδες και έτσι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένες για τη νίκη. Η ΑΕ Διδυμοτείχου ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 57ο λεπτό με τον Παπούδη, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και κούρσα του Βαρσαμίδη από τα δεξιά. Στο 65ο λεπτό είχαμε την αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού, του κεντρικού αμυντικού της ΑΕΔ, Γκιντίδη. Ένα λεπτό αργότερα η Αλεξανδρούπολη ισοφάρισε με κεφαλιά του Τρανόπουλου και λίγα λεπτά (72') αργότερα έκανε την ανατροπή με φοβερό γκολ του Κομεσίδη. Η ΑΕΔ στο τέλος πίεσε για την ισοφάριση αλλά ο Παπάζογλου με όμορφο πλασέ στο 91ο λεπτό έκανε το 3-1 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την Αλεξανδρούπολη.

panigyrismos1

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Συριτούδης, Λίτσιος, Ζώτος, Πεταλωτής, Κομεσίδης, Πατσιώρας Α. (70΄Παπάζογλου), Πατσιώρας Κ., Θέμελης (56΄Μαλτέζος), Χριστοφορίδης (56΄Τρανόπουλος), Ρουμπιές (81΄Μπαρμπαγιάννης), Παγωνίδης (56’ Καρακασίδης)

ΑΕ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Χρήστος Μαυράκης): Κυριακίδης, Θάνος, Γκιντίδης, Παντελίδης, Σιδηρόπουλος, Σταματόπουλος, Βαγγέλοβ, Παπούδης, Βαρσαμίδης, Λίτσκας, Γιαννόπουλος (c)